5 tipů pro zdravé zuby bez zabarvení

03.12.2019

Mít zdravé a bílé zuby je stejné jako mít čistou a rozzářenou pleť. Jak docílit toho, aby váš úsměv jen tak někdo nepřehlédl?

Krásné zuby nemusí stát tisíce u zubaře. Stačí jen, když budete dodržovat pár základních pravidel a budete mít dokonalý úsměv bez většího snažení i výdajů.

1) Buďte důkladní

Většina zubařů doporučuje čistit si zuby minimálně dvakrát denně a k tomu používat mezizubní pomůcky alespoň jednou denně. Toto každodenní čištění nejen udrží zuby zdravé, ale odstraní i zubní plak z jídla a nápojů a přispěje k jejich bělosti.

2) Vyhýbejte se "barevným" nápojům

Pokud nápoj znečistí bílé tričko nebo ubrus, může zanechat skvrny i na zubech. Týká se to především čaje, kávy, červeného vína, tmavých slazených nápojů, ale i ovocných šťáv. Pití těchto nápojů se nemusíte vzdávat úplně, snažte se však jejich konzumaci omezit.

3) Správný kartáček

Abyste mohli pít kávu do sytosti, pořiďte si kartáček, díky němuž to na vašich zubech nebude vůbec znát. Sonický zubní kartáčky umí odstranit až sedmkrát více zubního plaku než manuální kartáček a dokáže zbavit zuby pigmentových skvrn od kávy, čaje, vína nebo cigaret - opět o 100 procent lépe než jeho manuální kolega.

4) Po jídle si vypláchněte ústa

Ovoce a zelenina jsou skvělé pro tělo, o něco horší už pro zuby. Právě ony totiž mohou přispívat k nežádoucímu zabarvení zubů. To se týká především tmavé zeleniny a ovoce, jako jsou borůvky či červená řepa. V ideálním světě byste si měli vyčistit zuby po každém jídle, nejdříve ale 20-30 minut po konzumaci. V tom reálném alespoň použijte žvýkačku, která podpoří tvorbu slin a pomůže odstranit zbytky jídla v ústech.

5) Barva rtěnky

Ženy si k bílému úsměvu mohou dopomoci menším trikem s rtěnkou. Ta s modrým podtónem pomůže potlačit nežádoucí žlutý odstín zubů. Modrý podtón se nachází v sytě červených barvách, ale i ve studených růžových a nude odstínech. Naopak se vyhněte jasně oranžové nebo teplým červeným odstínům, které znečištění zubů naopak zvýrazní.

Zdroj: www.zena.aktualne.cz